09015199844 - 09334007584 - 09038889080 info@drsajadipour.com
دکتر بیتا سجادی پور » بیماری های زنان » لاپاراسکوپی رحم؛ بهترین روش تشخیص و درمان بیماری های داخل رحم
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

لاپاراسکوپی رحم؛ بهترین روش تشخیص و درمان بیماری های داخل رحم

رحم یکی از مهم ترین بخش های بدن خانم ها است و ممکن است مشکلات زیادی برای آن به وجود بیاید. راه های مختلفی برای تشخیص و درمان این اختلالات و بیماری ها وجود دارند؛ امروزه لاپاراسکوپی به عنوان بهترین روش تشخیص و درمان بیماری های مربوط به رحم و تخمدان زنان شناخته می شود. لاپاروسکوپی رحم در مقابل جراحی با تکنیک باز قرار می گیرد. در این مقاله در رابطه با مزایای این روش نسبت به جراحی باز یا سنتی نکات مهمی را خواهید خواند.

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی چیست؟

لاپاراسکوپی همان طور که از نام آن مشخص است، عملی است که با کمک دستگاهی به نام لاپاراسکوپ انجام می شود. لاپاراسکوپ ابزاری لوله ای شکل و نازک است که در سر خود دارای یک دوربین نوری می باشد.

در جراحی لاپاراسکوپی رحم، بر خلاف روش باز، نیازی به ایجاد برش عریض نیست. در عوض، برای این که جراح بتواند به بخش های درونی بدن دسترسی پیدا کند، برش هایی کوچک با عرض کم تر از یک اینچ (در حد 2 الی 3 سانتی متر) بر روی شکم ایجاد می کند. بعد لاپاراسکوپ وارد بدن می شود و به این ترتیب حفره ی لگنی، رحم و تخمدان های فرد بررسی می شود.

لاپاراسکوپی را روشی غیر تهاجمی و ایمن می دانند، زیرا در فرایند این نوع جراحی برش وسیعی ایجاد نمی شود. همچنین به دلیل این که دید جراح به بخش های داخلی رحم به کمک لاپاراسکوپ فراهم می گردد، مشاهده به صورت دقیق تر صورت می گیرد.

تشخیص بیماری ها و ضایعات رحم به کمک لاپاراسکوپی

در صورتی که هدف از به کار گیری روش لاپاراسکوپی تشخیص مشکلات رحم و تخمدان ها باشد، می توان مشکلات مختلفی مانند آندومتریوز یا فیبروم های رحمی و … را در فرد تشخیص داد.

بیشتر بدانید: فیبروم رحم در بارداری خطرناک است؟

داشتن تشخیص با کمک لاپاراسکوپ از مشکلات اعضای داخل لگنی بدن می تواند بسیار موثرتر از سایر روش های تشخیصی همچون سونوگرافی یا معاینه باشد؛ چرا که در این اقدام به صورت مستقیم و به کمک ابزار دقیق لاپاراسکوپ می توان از وجود یا عدم وجود مشکل آگاه شد. در صورت وجود مشکل نیز طبق تشخیص متخصص امکان رفع آن با توجه به نوع آن امکان پذیر می باشد.

همچنین اگر نتایج آزمایش های شما وجود ضایعه ای مانند کیست تخمدان را تشخیص داده باشند، تشخیص دقیق اندازه و تعداد این ضایعات با انجام لاپاراسکوپی امکان پذیر است.

درمان بیماری های زنان به کمک لاپاروسکوپی

از این روش می توان علاوه بر تشخیص بیماری ها، در روند عمل و برای درمان مشکلات داخلی دستگاه تناسلی زنان نیز بهره گرفت. به این صورت که جراح به جای ایجاد برش های سراسری و عمیق، می تواند به کمک لاپاراسکوپ روند جراحی را به صورت غیر تهاجمی و بسته پیش ببرد.

دقت جراح در این روش بسیار بیشتر است؛ چرا که برای پیش برد پروسه ی جراحی می تواند بخش های داخلی بدن بیمار را بر روی نمایشگر ببیند. روش های دیگری نیز برای از بین بردن مشکلات داخلی مربوط به دستگاه تناسلی زنان نیز وجود دارند که اسم آن ها را در بخش زیر می بینید:

  • هیسترکتومی
  • میومکتومی

از نام این جراحی ها مشخص است که محدود به یک بخش از این دستگاه و تنها برای درمان یک سری مشکلات خاص هستند. به عنوان مثال، میومکتومی به عملی گفته می شود که برای برداشتن میوم های رحمی یا همان فیبروم ها کاربرد دارند.

یا مثلا اگر رحم فرد دچار بیماری سختی مانند سرطان رحم شود که نیاز به برداشت رحم وجود داشته باشد، در این هنگام عمل هیسترکتومی انجام می شود که همان عمل برداشت رحم است.

حتما بخوانید: جراحی برداشتن رحم یا هیسترکتومی چه عوارضی دارد؟

این در حالی است که جراحی لاپاراسکوپی می تواند با اهداف متعددی انجام شود. در قسمت بعد لیستی از انواع لاپاراسکوپی را برایتان آورده ایم.

انواع لاپاراسکوپی کدامند؟

لاپاراسکوپی تشخیصی

هدف از انجام این نوع لاپاراسکوپی همان طور که در بخش قبل هم گفته شد، تشخیص مشکلات مختلفی است که می تواند برای دستگاه تناسلی بانوان به وجود بیاید. برای انجام لاپاراسکوپی تشخیصی نیاز است که فرد بیهوش باشد.

لاپاراسکوپی درمانی

لاپاراسکوپی درمانی نیز فرایندی همچون نوع تشخیصی آن دارد. با این تفاوت که در این روش، تشخیص قبلا صورت گرفته است و هدف از انجام جراحی لاپاراسکوپی، درمان مشکلات تشخیص داده شده است.

میکرو لاپاراسکوپی (برای تشخیص موقعیت دقیق دردها)

همان طور که از توضیح نام آن مشخص است، این روش زمانی انجام می شود که فرد بیمار دچار درد و ناراحتی باشد اما منبع و منشا این درد و ناراحتی مشخص نباشد. به این ترتیب با تحریک بخش های مختلف داخل حفره ی لگن می توان اطمینان حاصل کرد که درد از کجا حاصل شده است.

برداشتن اندومتریوز رحم با لاپاراسکوپی

اندومتریوز یکی از شایع ترین مشکلات رحمی است و در ناحیه ی دیواره های رحم به صورت آماس بروز می کند. امروزه روش لاپاراسکوپی را می توان بهترین راه برای درمان این بیماری دانست.

برداشتن کیست های تخمدان به کمک لاپاراسکوپی

تجارب نشان داده اند که به روش لاپاراسکوپی می توان آن دسته از کیست هایی که قطر کم تر از 10 سانتی متر دارند را به راحتی از داخل تخمدان خارج کرد.

در برخی موارد حتی می توان کیست هایی با اندازه ی بزرگ تر را نیز از داخل تخمدان برداشت. اما برای برداشتن کیست های بسیار بزرگ نیاز به جراحی باز است.

درمان چسبندگی رحم با لاپاراسکوپی

یکی از مشکلات شایعی که برای رحم زنان به وجود می آید، چسبندگی است. در صورتی که شدت این مشکل کم باشد، می توان از روش لاپاراسکوپی برای درمان آن کمک گرفت.

جای بخیه لاپاراسکوپی باقی می ماند؟

در تصویر زیر می بینید که برش هایی که در طی جراحی لاپاراسکوپی بر روی بدن ایجاد می شوند، تا چه اندازه کوچک هستند. این زخم ها در طول زمان ترمیم و محو خواهند شد.

برش لاپاراسکوپی

خلاصه نکات

با خواندن این مقاله در رابطه با روش انجام لاپاراسکوپی و انواع آن نکات مهم و مفیدی را کسب کردید. با داشتن انتخاب درست در زمینه ی متخصص زنان و زایمان می توانید انجام هر چه بهتر لاپاراسکوپی رحم خود را تضمین کنید.

دکتر بیتا سجادی پور جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در تهران و شهریار از میزان تجربه و مهارت کافی در این زمینه و سایر عمل های زنان برخوردار هستند.

آدرس مطب تهران: تهرانسر، بلوار اصلی، نبش بلوار لاله، بالای بانک سپه، مجتمع مهر، واحد اول 

شماره تماس مطب تهران: 09015199844

شماره تماس مطب شهریار: 09334007584

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 1 نظر

1 1
لاپاراسکوپی رحم؛ بهترین روش تشخیص و درمان بیماری های داخل رحم
جراح زنان خوب در غرب تهران

دکتر بیتا سجادی پور

متخصص زنان در تهران و شهریار به فعالیت پزشکی مشغول می باشند و خدمات درمانی به بانوان ارائه می نمایند. برخی از خدمات درمانی که توسط دکتر بیتا سجادی پور متخصص زنان ارائه می شود شامل مشاوره قبل از ازدواج، مراقبت های دوران بارداری، انجام زایمان طبیعی و سزارین، درمان نازایی، درمان اختلالات قاعدگی، مراقبت های دوران یائسگی، درمان بیماری های عفونی زنان، جراحی های زیبایی زنان با استفاده از دستگاه لیزر مونالیزا تاچ، انجام انواع جراحی های زنان مانند میومکتومی، هیسترکتومی، لاپاراسکوپی و غیره می باشد.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با پزشک