2 میلیون تومان تخفیف
09038889080 - 09334007584
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

اهمیت تست پاپ اسمیر

در واقع تست پاپ اسمیر یک روش پیشگیری از خطرات جدی مانند سرطان دهانه رحم می باشد و حتماً شنیده اید متخصصین زنان چقدر به انجام این تست تأکید می کنند. اما دلیل این تأکید چیست و اهمیت تست پاپ اسمیر چقدر است؟

پاپ اسمیر سلول های دهانه رحم را بررسی می کند تا ببیند که آیا آن ها سالم هستند یا خیر! آزمایشات پاپ می توانند اولین علائم سرطان دهانه رحم که پنجمین سرطان شایع در سراسر جهان می باشد را تشخیص دهند. از آنجایی که تشخیص سرطان در مراحل ابتدایی به افزایش طول عمر و یا حتی درمان سرطان کمک می کند، تست پاپ اسمیر راه پیشگیری از سرطان دهانه رحم محسوب می شود.

در این نوشته همراه ما باشید تا به توضیحات بیشتری در مورد تست پاپ اسمیر و میزان اهمیت آن بپردازیم.

اهمیت تست پاپ اسمیر
اهمیت تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر چگونه انجام می شود؟

در طی آزمایش پاپ اسمیر، پزشک یا پرستار یک اسپاتول فلزی یا پلاستیکی را در واژن قرار می دهد. اسپکولوم برای جدا کردن دیواره های واژن باز می شود تا پزشک بتواند به دهانه رحم برسد. سپس از یک اسپاتول کوچک استفاده می کنند تا سلول ها را از دهانه رحم به آرامی جمع کنند.

تخفیف ویژه مراجعین سایت

لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.

نمونه بر روی یک اسلاید شیشه ای یا در یک بطری حاوی محلول برای حفظ سلول ها قرار می گیرد. سپس برای آزمایش پاتولوژیست به آزمایشگاه فرستاده می شود تا زیر میکروسکوپ معاینه شوند.

سلول های غیرطبیعی می توانند سرطانی باشند، اما در عوض تغییرات سلولی پیش سرطانی قابل درمان تر از سرطان دهانه رحم هستند. برخی از سلول های جمع آوری شده از دهانه رحم در طی آزمایش پاپ نیز ممکن است برای ویروس پاپیلومای انسانی که به آن HPV نیز گفته می شود، آزمایش شوند. ابتلا به عفونت HPV یک عامل خطر برای سرطان دهانه رحم است. HPV معمولاً در طی فعالیت های جنسی از شخصی به فرد دیگر منتقل می شود.

پزشک شما ممکن است همزمان با آزمایش پاپ برای آزمایش HPV نیز اقدام کند، یا ممکن است آزمایش HPV را بعد از نشان دادن تغییرات غیر طبیعی در دهانه رحم انجام دهد.

خانم ها هر چند وقت یک بار نیاز به انجام تست پاپ دارند که زمان و تعداد آن به سن، نتایج آزمایش های قبلی و سایر عوامل بستگی دارد.

اهمیت تست پاپ اسمیر اهمیت تست پاپ اسمیر اهمیت تست پاپ اسمیر

آیا من به تست پاپ اسمیر نیاز دارم؟

انجام آزمایش پاپ اسمیر به مواردی از قبیل سن، سابقه پزشکی و نتایج آخرین آزمایش های پاپ یا HPV شما بستگی دارد. اما بطور کلی:

 • اگر 21 تا 29 سال دارید، هر 3 سال یک بار یک آزمایش پاپ اسمیر انجام دهید.
 • اگر 30 تا 65 سال دارید، هر 5 سال یک بار یک تست پاپ و HPV، یا فقط یکی از آن ها را انجام دهید.
 • اگر بیشتر از 65 سال هستید، ممکن است دیگر نیازی به آزمایش پاپ اسمیر نداشته باشید.

اگر سابقه بیماری  مشکل در دهانه رحم خود داشته باشید و یا سیستم ایمنی ضعیفی دارید، ممكن است نیاز به آزمایش های بیشتری باشد. تشخیص این مسئله به عهده پزشک است که شما به چه آزمایشاتی را و در چه فاصله زمانی احتیاج خواهید داشت.

اهمیت تست پاپ اسمیر

اهمیت تست پاپ اسمیر اهمیت تست پاپ اسمیر اهمیت تست پاپ اسمیر

آمادگی برای تست پاپ اسمیر

برای اطمینان از این که نتایج آزمایش پاپ تا حد امکان دقیق باشد، به مدت 2 تا 3 روز قبل از این آزمایش نباید مقاربت جنسی داشته باشید. همچنین برای جلوگیری از شستن سلول های غیر طبیعی، به مدت 2 تا 3 روز قبل از آزمایش از موارد زیر استفاده نکنید:

 • دوش واژِینال
 • کرم های واژینال
 • استفاده از تامپون

بهترین زمان برای برنامه ریزی تست پاپ حداقل 5 روز پس از پایان دوره قاعدگی است. آزمایش پاپ در دوره قاعدگی شما قابل انجام است، اما بهتر است این تست را در زمان دیگری تنظیم کنید.

نتایج غیر طبیعی تست پاپ اسمیر

اگر نتایج تست پاپ شما غیر طبیعی بود وحشت نکنید. داشتن نتایج تست پاپ نامشخص یا غیر طبیعی امری بسیار معمول است و در اغلب اوقات به این معنی نیست که شما سرطان دهانه رحم دارید.

نتیجه آزمایش نامشخص به معنای این است که به نظر می رسد سلول های دهانه رحم غیر طبیعی باشد، اما مشخص نیست که آیا مربوط به HPV یا چیز دیگری است.

نتیجه غیر طبیعی تست پاپ اسمیر به معنای تغییر غیر طبیعی سلول در دهانه رحم شما است، این بدان معنا نیست که شما قطعاً سرطان دهانه رحم دارید. تغییرات ممکن است جزئی (درجه پایین) یا جدی (درجه بالا) باشد. تغییرات جدی تر اغلب سرطان زا خوانده می شوند، زیرا هنوز سرطانی نیستند اما با گذشت زمان می توانند به سرطان تبدیل شوند.

اهمیت تست پاپ اسمیر اهمیت تست پاپ اسمیر اهمیت تست پاپ اسمیر

اگر نتیجه آزمایش نامشخص یا غیر طبیعی پاپ داشتید، به آزمایش های بیشتر و یا درمان نیاز خواهید داشت. از جمله:

 • تست پاپ اسمیر دیگر
 • آزمایش HPV: آزمایشی که به دنبال انواع پرخطر ویروس پاپیلومای انسانی است که منجر به ایجاد سلول های سرطانی می شود.
 • کولپوسکوپی: یک معاینه ویژه برای نگاه دقیق تر به دهانه رحم می باشد که بررسی کند آیا سلول های سرطانی وجود دارند یا خیر!

اگر پزشک در طول کولپوسکوپی شما سلول های غیر طبیعی پیدا کند، احتمالاً به درمان نیاز خواهید داشت.

در طول تست پاپ

تست پاپ اسمیر توسط پزشک متخخص زنان با معاینه لگن در مطب انجام می شود و تنها چند دقیقه به طول می انجامد. این آزمایش ممکن است ناراحت کننده باشد، اما معمولاً دردناک نیست. اگر قبل از معاینه مثانه خود را خالی کنید ممکن است ناراحتی کمتری را تجربه کنید. همچنین سعی کنید در طول عمل نفس های عمیق بکشید و عضلات خود را شل کنید.

وقتی می خواهید برای تست پاپ اسمیر اقدام کنید، پزشک ممکن است از شما سؤالات اساسی مربوط به آزمایش بپرسد. اینها شامل موارد زیر است:

 • حامله هستی؟
 • آیا از روش های جلوگیری بارداری استفاده می کنید؟
 • اخیراً چه داروهایی مصرف کرده اید؟
 • آیا سیگار می کشی؟
 • آخرین دوره قاعدگی شما کی بود و چه مدت طول کشید؟
 • آیا علائمی مانند خارش، قرمزی یا زخم دارید؟
 • آیا جراحی یا روش های دیگری روی اندام های تولید مثل خود انجام داده اید؟
 • آیا تاکنون نتایج غیرطبیعی آزمایش پاپ اسمیر قبلی داشته اید؟

اهمیت تست پاپ اسمیر اهمیت تست پاپ اسمیر اهمیت تست پاپ اسمیر

بعد از تست پاپ

بعد از انجام این آزمایش شما می توانید فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید. ممکن است بعد از تست پاپ اسمیر مقدار کمی خونریزی واژن داشته باشید، اما اگر خونریزی بیش از حد داشتید، پزشک خود را در جریان بگذارید.

درپایان اهمیت تست پاپ اسمیر

غربالگری های منظم برای پیشگیری از خطرات جدی تر بسیار حائز اهمیت است. در مورد اینکه چند مرتبه و در چه فواصل زمانی باید یک تست پاپ اسمیر انجام دهید با بهترین متخصص زنان در غرب تهران مشورت کنید. تحقیقات نشان می دهد که تقریباً همه تغییرات دهانه رحم با غربالگری منظم قابل مشاهده است و قبل از بروز سرطان درمان می شوند.

اطلاعات تماس دکتر سجادی پور

اینستاگرام

drsajadipour

تلگرام

drsajadipoor54

واتس آپ

09015199844

تلفن مطب

09334007584

احساس خود را درباره این مقاله بگویید 3 نظر

5 3
اهمیت تست پاپ اسمیر
دکتر سجادی پور

تخفیف مراجعین سایت

لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکتر سجادی پور © 1397  | طراحی و سئو: تیم فرابگیر