مدت زمان مطالعه 4 دقیقه
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

کولپوسکوپی چیست؟

کولپوسکوپی رحم نوعی معاینه بهداشت زنان است. این کار اغلب توسط پزشک  متخصص زنان و زایمان انجام می شود. برای این کار پزشک از ابزاری به نام کولپوسکوپ استفاده می کند.

کولپوسکوپی رحم اغلب در صورت داشتن نتیجه پاپ اسمیر غیر طبیعی، انجام می شود. هدف از انجام این آزمایش مشاهده و بررسی دقیق دهانه رحم است. پزشک با انجام این آزمایش می تواند مشکلاتی که با چشم غیر مسلح مشاهده نمی شود را ببیند و تشخیص دهد. به عنوان مثال، از طریق کولپوسکوپی می توان سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه را تشخیص داد.

اقدامات لازم قبل از انجام آزمایش کولپوسکوپی

کولپوسکوپی یک معاینه کوتاه و سرپایی می باشد که به طور معمول در مطب پزشک انجام می شود. قبل از انجام آن، باید مثانه و روده خود را خالی کنید. 24 ساعت قبل از قرار ملاقات از داروهای واژینال یا تامپون استفاده نکنید. در صورتی که باردار هستید یا به لاتکس، ید یا داروهای خاصی حساسیت دارید حتما پزشک خود را در جریان بگذارید.

کولپوسکوپی چگونه انجام می شود؟

انجام آزمایش کولپوسکوپی رحم حدود 20 تا 30 دقیقه طول می کشد. برای انجام این آزمایش روی تخت دراز می کشید (به همان وضعیتی که معاینات لگن یا پاپ اسمیر انجام می دهید). پزشک در ابتدا یک اسپکولوم را در واژن وارد می کند.

این ابزار کوچک واژن شما را باز می کند تا در داخل واژن و خارج دهانه رحم شما دیده شود. یک نور روشنی هم جهت مشاهده دقیق تر به ناحیه تابیده می شود و پزشک می تواند با استفاده از دستگاه کولپوسکوپ که مانند میکروسکوپ است داخل واژن را معاینه کند. سپس، پزشک با یک محلول سرکه یا ید که به پنبه آغشته شده را در ناحیه می کشد تا مخاط های اطراف دهانه واژن پاک شوند. این محلول ممکن است کمی باعث سوزش خفیف شود.

بیشتر بخوانید
تزریق چربی به واژن

سپس، پزشک از طریق کولپوسکوپ به دهانه رحم نگاه می کند. او ممکن است با یک دوربین کوچک عکاسی کند. اگر پزشکتان لکه هایی از بافت غیر طبیعی مشاهده کند، وی بیوپسی را انجام می دهد. این بیوپسی شامل از بین بردن نمونه های کوچک از بافت ناحیه غیر طبیعی در دهانه رحم یا اطراف آن است. پس از آن نمونه ها برای آزمایش به آزمایشگاه فرستاده می شوند.

بعد از آزمایش کولپوسکوپی

پس از انجام این آزمایش ممکن است در طول انجام آزمایش کمی احساس ناراحتی کنید و دچار گرفتگی خفیف ناشی از اسپکولوم در واژن شوید. اگر پزشک شما بافت را برای انجام بیوپسی خارج کند، ممکن است احساس درد کمی داشته باشید. سعی کنید ماهیچه های خود را شل کنید و نفس های کند و عمیق بکشید.

برای تسکین درد می توانید از داروهای بدون نسخه استفاده کنید. همچنین ممکن است به مدت 1 یا 2 روز مقداری ترشحات واژن داشته باشید. در حین انجام بیوپسی، پزشک ممکن است خمیری ضخیم روی دهانه رحم شما قرار دهد تا از خونریزی جلوگیری کند. وقتی این خمیر با خون مخلوط شود، می تواند یک ترشح غلیظ و تیره رنگ ایجاد کند. استفاده از پد بهداشتی پس از انجام کولپوسکوپی توصیه می شود.

توصیه می شود تا یک هفته از برقراری رابطه جنسی و استفاده از تامپون خودداری نمایید.

بررسی نتیجه کولپوسکوپی رحم

حدود 1 تا 2 هفته طول می کشد تا آزمایشگاه بتواند بیوپسی را آزمایش کند. پس از آماده شدن نتیجه پزشک با شما تماس خواهد گرفت و در صورت نیاز به درمان به شما اطلاع می دهد.

نتایج کولپوسکوپی به دو صورت مشخص می شود:

کولپوسکوپی نتایج عادی نشان می دهد و هیچ تغییر غیرطبیعی در آزمایش پیدا نشده است.

اما نتایج غیر طبیعی می تواند موارد زیادی را نشان دهد:

 • پولیپ دهانه رحم (رشد در دهانه رحم). (این پولیپ ها سرطانی نیستند).
 • زگیل های دهای رحم.
 • بیوپسی می تواند نوع خاصی از عفونت را تشخیص دهد. (HPV ویروس پاپیلومای انسانی).
 • سرویسیت (التهاب دهانه رحم)
 • دیسپلازی دهانه رحم (تغییرات پیش سرطانی در بافت دهانه رحم).
 • سرطان دهانه رحم.
بیشتر بخوانید
لابیاپلاستی با لیزر

چه زمانی باید به پزشک مراجعه شود؟

در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر با متخصص زنان و زایمان خود تماس بگیرید:

 • خونریزی شدید واژن (استفاده از بیش از یک پد بهداشتی در ساعت).
 • بوی بد واژن.
 • درد شدید معده.
 • تب یا لرز.

سؤالاتی که باید از پایان آزمایش از پزشک خود بپرسید:

 • آیا در صورت بارداری می توان کولپوسکوپی را انجام داد؟
 • مزایا و خطرات کولپوسکوپی چیست؟
 • چه مدت بعد از کولپوسکوپی می توانم به فعالیت های عادی خود برگردم؟
 • در صورت داشتن نتایج غیر طبیعی بیوپسی، چه نوع درمان ممکن است مورد نیاز باشد؟

کلام آخر

آزمایش کولپوسکوپی رحم یکی از روش های بسیار ساده و دقیق مشاهده دهانه رحم به منظور غربالگری های سرطان دهانه رحم می باشد. این آزمایش جهت تشخیص دقیق سلول های دهانه رحم از نظر سرطانی بودن، انجام می شود. معمولا کولپوسکوپی پس از مشخص شدن نتیجه پاپ اسمیر غیرطبیعی انجام می شود.

دکتر بیتا سجادی پور متخصص زنان و زایمان

دکتر بیتا سجادی پور

متخصص زنان در تهران و شهریار به فعالیت پزشکی مشغول می باشند و خدمات درمانی به بانوان ارائه می نمایند. برخی از خدمات درمانی که توسط دکتر بیتا سجادی پور متخصص زنان ارائه می شود شامل مشاوره قبل از ازدواج، مراقبت های دوران بارداری، انجام زایمان طبیعی و سزارین، درمان نازایی، درمان اختلالات قاعدگی، مراقبت های دوران یائسگی، درمان بیماری های عفونی زنان، جراحی های زیبایی زنان با استفاده از دستگاه لیزر مونالیزا تاچ، انجام انواع جراحی های زنان مانند میومکتومی، هیسترکتومی، لاپاراسکوپی و غیره می باشد.

Call Now Buttonتماس با پزشک