برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]
مدت زمان مطالعه 5 دقیقه

جوانسازی واژن

امروزه جوانسازی واژن، یک عنوان بحث برانگیز است که به منظور درمان تغییرات مختلف فیزیولوژیکی در مجرای واژن، دیواره ی واژن یا کف لگن (غالباً به دنبال زایمان طبیعی)، در بین خانم ها بسیار پرطرفدار می باشد. بسیاری از زنانی که زایمان های طبیعی پی در پی یا یائسگی را پشت سر گذاشته اند، ممکن است دچار سستی کانال واژن، آسیب در لگن، خشکی واژن یا اختلال در استحکام دیواره ی واژن شوند.
این تغییرات فیزیولوژیکی می تواند به شرایط دیگری مانند بی اختیاری ادرار منجر شود که در نهایت این عوامل می توانند بر زندگی جنسی فرد و همچنین اعتماد بنفس آن ها در زندگی زناشویی تأثیر بگذارند. جراحی رایج که وعده ی رفع این موارد را داده و طی چند سال اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است، به اصطلاح جوان سازی واژن می باشد. در این نوشته قصد داریم به روش های جوانسازی واژن بپردازیم. با ما همراه باشید؛

روش های جوانسازی واژن

اصطلاح جوان سازی واژن چندین روش مختلف را در بر می گیرد. از جمله اصطلاحات دیگر این عمل؛ جراحی پلاستیک دستگاه تناسلی زنانه، جراحی زیبایی واژن، جراحی پلاستیک ولووژینال و جراحی واژن است. از جمله روش های جراحی پلاستیک دستگاه تناسلی زنانه می توان به لابیاپلاستی، کوچک کردن کلاهک کلیتوریس، لابیا ماژور پلاستی، مونس پلاستی و واژینوپلاستی اشاره کرد. در ادامه به توضیحات مختصری در مورد هریک از این روش ها خواهیم پرداخت؛

بیشتر بخوانید
مراقبت های بعد از تزریق چربی به واژن

کوچک کردن کلاهک کلیتوریس

افزایش عفونت ‌های ادراری، ناراحتی حین برقراری رابطه جنسی، یا کاهش حساسیت جنسی در خانم هایی که بافت اضافی کلیتوریس دارند، تجربه می شود. همچنین خانم هایی که لابیاپلاستی انجام می دهند و لابیا مینور آن ها کوچک می شود، برای ایجاد تعادل ظاهری، برداشتن پوست اضافی اطراف آن نیز برای آن ها ضروری می باشد.

معمولاً این جراحی به همراه عمل لابیاپلاستی انجام می شود.

روش بیهوشی برای کوچک کردن کلاهک کلیتوریس

همانطور که گفته شد، این جراحی اغلب در زمان انجام لابیاپلاستی، تحت بی حسی موضعی با آرام بخش یا تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.

لابیاماژورپلاستیی

لابیاماژور پلاستی روشی است که به منظور کاهش جراحی اندازه لابیا ماژورای بیرونی و مویی طراحی شده است.

دلایل انجام لابیاماژورپلاستی

لابیا ماژور همان لابیاهای بیرونی هستند که دو لایه پوستی از قسمت تپه ونوس روی استخوان ناحیه تناسلی تا ناحیه پرینه می باشد. بیمارانی که احساس می کنند لابیا ماژور آن ها بیش از حد بزرگ است و آویزان هستند، ممکن است از فعالیت هایی مانند دوچرخه سواری احساس ناراحتی کنند یا ممکن است از این حالت خجالت زده باشند.

روش جراحی لابیا ماژورپلاستی

جراح پلاستیک دو هلال جزئی پوست را از قسمت داخلی هر لابیا خارج می کند. مقدار حذف شده به مقدار بافت اضافی بستگی دارد. در برخی موارد، هنگامی که کمبود چربی در لابیاماژورها وجود داشته باشد، می توان مقدار کمی چربی از نواحی دیگر بدن، پس از لیپوساکشن به لابیاماژور منتقل کرد. بسته شدن محل برش ها، معمولاً با بخیه های قابل جذب انجام می شود.

تنگ کردن واژن

تنگ کردن واژن

مونس پلاستی

مونس پلاستی روشی است که طی آن از برآمدگی ناحیه مونس کاسته می شود. مونس در واقع قسمت بالای ناحیه ی تناسلی و دقیقاً در زیر شکم می باشد.

دلایلی انجام مونس پلاستی

برخی از خانم ها با وجود برآمدگی اضافی از پوست و چربی در مونس ها، ناراحت هستند. این برآمدگی باعث می شود که آن ها از پوشیدن کت و شلوار یا شلوار تنگ و لباس شنا احساس شرمساری کنند.

بیشتر بخوانید
تنگ کردن واژن

هدف از جراحی مونس پلاستی بسته به علت برآمدگی، کاهش میزان بافت چربی و یا پوست در این ناحیه می باشد. در برخی افراد انجام لیپوساکشن در ناحیه مورد نظر منجر به رسیدن به نتیجه مطلوب می شود.

روش بیهوشی در جراحی مونس پلاستی

بسته به میزان بافتی که باید برداشته شود، برای برخی روش ها از بی حسی موضعی با آرام بخش استفاده می شود، اما بیهوشی عمومی در اغلب موارد ارجح  خواهد بود.

واژینوپلاستی

واژینوپلاستی روش جراحی برای تنگ کردن واژن با هدف ایجاد کنترل و افزایش قدرت ماهیچه ای بر روی واژن می باشد.

دلایل انجام واژینوپلاستی

اغلب زنان ممکن است پس از زایمان، از سستی واژن خود شکایت کنند، که ناشی از کشیدگی بافت ها و جدا شدن عضلات است و این کمبود می تواند باعث اختلال درعملکرد جنسی شود. جراحی واژینوپلاستی عضلات جدا شده را به هم می رساند و پوست مخاط اضافی از قسمت پشت واژن برداشته می شود. همچنین می توان پوست خارجی را برای زیبایی ظاهری بیشتر از بین برد.

بیهوشی برای واژینوپلاستی

در حالی که واژینوپلاستی را می توان تحت بی حسی موضعی انجام داد، بسیاری از بیماران تمایل دارند که آن را تحت بیهوشی عمومی انجام دهند.

نتایج واژینوپلاستی چیست؟

این روش به طور معمول منجر به استحکام بیشتر کانال واژن می شود، که به افزایش رضایت جنسی کمک می کند.

لابیاپلاستی

علاوه بر لابیا ماژور، بسیاری از بانوان از بزرگ بودن لابیای مینور (لب‌های داخلی اطراف دهانه واژن) خود نیز ناراحت هستند. امروزه اصلاح لابیاهای بزرگ از پرطرفدارترین عمل های زیبایی زنان است که متقاضیان به دلایل گوناگونی برای انجام آن به بهترین پزشک متخصص زنان مراجعه می‌ کنند.

هدف از انجام جراحی لابیاپلاستی

بانوان با آگاهی از روش انجام این عمل زیبایی و برخورداری از مزایایی چون اعتماد به نفس بیشتر در روابط و احساس راحتی بیشتر لزومی نمی ‌بینند که ناراحتی ناشی از داشتن لب‌ های بزرگ واژن را تحمل کنند و به دنبال انجام عمل جراحی زیبایی لابیاپلاستی برمی‌ آیند.

بیشتر بخوانید
بهترین جراح لابیاپلاستی در تهران

همچنین بخوانید مزایای لابیاپلاستی

روش بیهوشی در جراحی لابیاپلاستی

لابیاپلاستی نیز مانند دیگر جراحی های واژن معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. در بعضی موارد، با استفاده از بی حسی موضعی و مسکن نیز صورت خواهد گرفت. البته امروزه لابیاپلاستی با لیزر توسط بهترین متخصص زنان صورت می گیرد که از طریق بی حسی موضعی انجام می شود و دارای دوره ی نقاحت کوتاه تری نسبت به روش های دیگر خواهد بود.

کلام آخر

امروزه توجه به ناحیه تناسلی، مراقبت و زیبایی این ناحیه نیز در میان خانم ها از اهمیت خاصی برخوردار است. زیرا مشکلات این ناحیه می تواند باعث بروز مسائل پیچیده روانی، اجتماعی و ناراحتی های دیگر از این قبیل شود که نتیجه ی آن ها انجام عمل های جوانسازی واژن خواهد بود.

لازم به ذکر است که اجرا کردن توصیه‌ های پزشک متخصص زنان پس از جراحی، تنها راه تضمین کیفیت نتیجه ی عمل و رسیدن به نتایج مورد انتظار و بهبودی سریع و مناسب بعد از عمل خواهد بود.

دکتر بیتا سجادی پور متخصص زنان و زایمان

دکتر بیتا سجادی پور

متخصص زنان در تهران و شهریار به فعالیت پزشکی مشغول می باشند و خدمات درمانی به بانوان ارائه می نمایند. برخی از خدمات درمانی که توسط دکتر بیتا سجادی پور متخصص زنان ارائه می شود شامل مشاوره قبل از ازدواج، مراقبت های دوران بارداری، انجام زایمان طبیعی و سزارین، درمان نازایی، درمان اختلالات قاعدگی، مراقبت های دوران یائسگی، درمان بیماری های عفونی زنان، جراحی های زیبایی زنان با استفاده از دستگاه لیزر مونالیزا تاچ، انجام انواع جراحی های زنان مانند میومکتومی، هیسترکتومی، لاپاراسکوپی و غیره می باشد.

Call Now Buttonتماس با پزشک